Lekár lieči, systém zabije ... alebo ako jedno dieťa prežilo.

Autor: Milan Hrk | 14.1.2011 o 19:47 | (upravené 14.1.2011 o 22:46) Karma článku: 5,18 | Prečítané:  394x

Vyjadrenie Vám pošleme do týždňa. To boli slová úradníčky zdravotnej poisťovne, keď som žiadala potvrdenie na vydanie inhalátora pre moju dcérku. Inhalátora, ktorý lekár považoval za nevyhnutný k okamžitej liečbe zápalu pľúc mojej 3 ročnej dcérky. Išla som do lekárne, kam ma lekár poslal. A že ho mám používať okamžite. Potrebné je však potvrdenie zdravotnej poisťovne. A to trvá týždeň. Týždeň neliečenia, týždeň pre zákerné baktérie ... príbeh som prerozprával so súhlasom mamičky malej Emmky.

Pár dní dozadu sa malej Emmke zhoršil kašeľ. V novembri s tým ležala v nemocnici. A znova. Diagnóza detskej lekárky: zápal priedušiek. Nepomáhali ľudové rady od priateľov, ani predpísané antibiotiká. Tak som sa ocitla pred pľúcnym špecialistom. Ten konštatoval, že zápal sa rozširuje z priedušiek na pľúca. Nasadené antibiotiká vôbec nezaberali. Nasadil nové, podľa jeho vyjadrenia veľmi silné, ktoré sa deťom predpisujú len výnimočne. K nim ale máme aj malý ručný inhalátor a veľký inhalátor na priame vdychovanie liečiva. Keďže sa používa výnimočne, zistil mi v ktorej lekárni ho majú. Nemusel, ale zistil.

Diagnóza stanovená, liečba nasadená. Vlastne nie, lebo zapracoval "systém". Náš zdravotný "systém". Systém rovnajúci sa 70. rokom minulého storočia. Papierové potvrdenie je potrebné odniesť na zdravotnú poisťovňu. Rodič choď. Tam ho poštou pošlú do Zvolena, kde o ňom rozhodnú. Do týždňa. Čo asi spôsobí agresívny zápal pľúc v už tak oslabených detských pľúcach za 7 dní? To ponechám Vašej fantázii. Po mojich nechápavých otázkach mi úradníčka dala bratislavské telefónne číslo nejakej asistentky posudkových lekárov. Žiadosť vo Zvolene, asistentka v Bratislave, dieťa ostáva choré a v hlave zmätok.

Ale našťastie máme láskavých a ochotných ľudí. A máme 21. storočie a obyčajných ľudí čo vymoženosti doby vedia využívať. Zúfalá beriem mobilný telefón a volám lekárovi naspäť do nemocnice. Nechápe, ale rieši.  Príďte späť. Láskavý ľudia v nemocnici niekde vyhrabali starý inhalátor. Sestrička ho vydezinfikovala a našla spôsob, ako použiť  liek v novom balení na starý prístroj. Kým byrokratická mašinéria roztočí svoje kolesá a dá príslušnú pečiatku, poslúži. Požičaný, ale poslúži.

Ako by to mohlo a vlastne aj malo fungovať? K nasadeniu inhalátora je potrebný súhlas zdravotnej poisťovne. V 21. storočí, dobe mobilných telefónov a internetu internetu stačí vyplniť online žiadosť s kópiou anamnézy poslať na posúdenie kolégiu v zdravotnej poisťovni, ktorá môže posúdiť a dospieť k rýchlemu rozhodnutiu. Toto je v okamžite k dispozícií lekárovi a lekárni. A liečba môže začať. Znie to reálne, alebo ako sci fi? To posúdťe sami.

Moja dcérka sa môže liečiť. Ďakujem. Všetkým láskavým ľudom ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.


Už ste čítali?